Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Markach
Zadanie 1.
Rowerowa droga do szkoły mobilizuje do aktywności i jest świetną rozgrzewką dla ciała i umysłu. Dodatkowo zmniejsza liczbę samochodów dowożących dzieci do szkoły.
11 maja 2023 roku pod SP2 w Markach zaparkowanych było 130 rowerów i 10 hulajnóg. Jaki to procent uczniów jeżeli wszystkich uczniów jest 886? Wynik zaokrąglij do jedności.
Miejsce: Bazar na ul. Paderewskiego w Markach
Zadanie 2.
Kupując nieidealne warzywa, przyczyniasz się do niemarnowania jedzenia.
Witek kupił 5kg ogórków II gatunku i 2 kilogramy ogórków I gatunku. Ogórki II gatunku są o 20% tańsze od ogórków I gatunku. Łącznie zapłacił 66 zł. Jaka była cena jednego kilograma ogórków I gatunku a jaka II gatunku?
Miejsce: Bazar na ul. Paderewskiego w Markach
Zadanie 3.
Każde jajko kupione w sklepie ma stempel z kodem informującym o sposobie chowu kur, kraju pochodzenia i numer pozwalający zidentyfikować producenta. Jajka „zerówki” są z produkcji ekologicznej.
Pani Basia kupiła na bazarku w Markach 16 jajek z 2 żółtkami po 1,10 zł za sztukę, a Pani Ania kupiła 25 jajek po 0,70 zł. Która z Pań zapłaciła więcej i o ile?
Miejsce: P+R (Parkuj i Jedź) ul. Duża i Sportowa.
Zadanie 4.
Korzystając z komunikacji miejskiej zamiast wykorzystania samochodu przyczyniasz się ograniczenia zanieczyszczeń powietrza.
Całkowity koszt wybudowania P+R (Parkuj i Jedź) na ul. Dużej i Sportowej wynosił 2 598 559,50zł. Projekt uzyskał 80% dotację a pozostałą kwotę stanowił wkład własny. Ile on wyniósł?
Miejsce: Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne (MCER)
Zadanie 5.
Oszczędzając wodę dbasz o kolejne pokolenia, które także będą jej potrzebowały do przetrwania i przeżycia
Opłata za wodę w Markach dla podmiotów publicznych za 1m3 wynosi 5,95 zł brutto. Odprowadzenie 1 m3 ścieków kosztuje 12,11 zł brutto za metr sześcienny. Ile kosztuje wymiana wody w Basenie w Mareckim Centrum Edukacyjno Rekreacyjnym (nie licząc dodatkowych kosztów)? Wymiary i kształt basenu można odczytać na rysunku.